Należę do:

Stanowi miejsce, w którym dziecko może się rozwijać, realizować swoje zainteresowania, uczyć, spać oraz bawić. Dlatego warto dołożyć starań, by ta przestrzeń pasowała do jego gustu, jednocześnie pozostając na tyle elastyczną, by zmieniać się razem z nim.

Udział dziecka w podejmowaniu decyzji

Chcąc dobrze zaprojektować pokój, warto słuchać dziecka i pozwolić mu na czynny udział w projektowaniu wnętrza. Nie można oczywiście umożliwić dziecku podejmowania wszystkich decyzji odnośnie wystroju. Wybór mebli i ich rozmieszczenie to raczej decyzja dorosłych. Małym dzieciom warto powierzyć drobne decyzje, takie jak wybór dywanika czy elementów dekoracyjnych.

Podział na strefy

Warto wyznaczyć strefy przystosowane do konkretnych sfer życia dziecka. Dzięki temu będzie ono miało oddzielne miejsce np. do:
spania,
zabawy,
nauki.

Odmienne funkcje poszczególnych części pokoju ułatwiają mu skupienie się podczas wykonywania poszczególnych czynności. Dzięki nim nie będzie rozpraszać się podczas odrabiania lekcji, a wieczorem łatwiej zaśnie.

Wybór mebli

Do pokoju dziecięcego warto wybrać klasyczne meble, które będą mogły służyć nawet wtedy, gdy dziecko będzie dorastać. Warto zastanowić się, które meble będzie trzeba wymienić, a które będą wykorzystywane przez wiele lat. Doskonałym rozwiązaniem są sprzęty rosnące wraz z dzieckiem, takie jak np. biurko z regulacją wysokości.

Większość elementów powinna być uniwersalna, jedynie urozmaicona dodatkami, odpowiadającymi aktualnym zainteresowaniom pociechy. Doskonałym rozwiązaniem są np. firany lub naklejki na ścianę z nadrukiem odpowiadającym temu, co dziecko lubi. Mogą przedstawiać postaci z ulubionej bajki, nawiązywać do piłki nożnej lub innego hobby. Bardzo dobrym rozwiązaniem, wyzwalającym w dziecku kreatywność, są także tapety, które pełnią np. funkcje kolorowanki lub tablicy.

W dziecięcym pokoju zazwyczaj znajduje się dużo przedmiotów, takich jak zabawki, czy przybory szkolne. Z tego powodu warto wyposażyć pomieszczenie w pojemny segment, skrzynie i inne elementy zapobiegające powstawaniu bałaganu.

Oświetlenie dziecięcego pokoju

Bardzo ważnym elementem jest oświetlenie. Warto zainwestować w jedno, główne źródło światła i kilka bocznych. Koniecznie trzeba także zainstalować lampkę na biurku. Dzięki niej dziecko nie uszkodzi sobie wzroku podczas odrabiania lekcji.