Należę do:

Urządzenie łazienki, w której każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota, wymaga wiele wysiłku. Bardzo ważnym aspektem jest zarówno zachowanie praktycznych, jak i estetycznych walorów pomieszczenia. Dlatego trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Wanna czy prysznic?

Jednym z pierwszych wyborów, który najczęściej jest dokonywany podczas remontu małej łazienki, jest rezygnacja z wanny na rzecz kabiny prysznicowej. Osoby, które nie mogą się pogodzić z brakiem wanny, mogą oczywiście wybrać mniejszy model, najlepiej asymetryczny, który nie dzieli łazienki na dwie części i nie zmniejsza optycznie pomieszczenia. Decydując się na prysznic, warto wybrać model z zasłonką zamiast kabiny, zajmie on jeszcze mniej miejsca, jednocześnie nie ograniczając ruchów myjącej się osoby.

Jakie meble i urządzenia?

Warto wybrać sprzęty dedykowane do małych łazienek. Dostępne są zarówno wąskie pralki, jak i mniejsze zlewy, czy meble. Dzięki temu rozwiązaniu zmieścisz w pomieszczeniu wszystko czego potrzebujesz, nie tracąc zbyt dużo wolnej przestrzeni.

Problemem małych pomieszczeń jest również nagminne poczucie bałaganu. Zaledwie kilka kosmetyków, stojących na widoku, potrafi sprawić wrażenie, że pomieszczenie potrzebuje sprzątania. Aby z łatwością zachować porządek, warto nabyć słupek łazienkowy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na wąskie modele, który nie zajmują dużo miejsca, a jednocześnie posiadają kilka szafek, w których można przechowywać np. kosmetyki.

Warto także wyposażyć pomieszczenie w grzejnik drabinkowy, który stanie się jednocześnie wieszakiem na ręczniki. Będzie stanowił rozwiązanie, które ułatwi utrzymanie porządku w pomieszczeniu, jednocześnie przyspieszając schnięcie wieszanych ręczników.

Jak optyczne powiększyć łazienkę?

Jeśli zdecydujesz się na kabinę prysznicową z przezroczystymi ścianami, pomieszczenie będzie wydawać się większe. Podobny efekt daje także powieszenie na ścianie dużego lustra. Jeśli zamontujemy je naprzeciwko wejścia, efekt będzie jeszcze wyraźniejszy.

Bardzo ważne, żeby odpowiednio oświetlić pomieszczenie. Liczne cienie znacznie ograniczą widoczność, wzmacniając klaustrofobiczne wrażenie. Warto urządzić pomieszczenie w sposób jak najbardziej minimalistyczny, odnosi się to także do koloru ścian i płytek. Im jaśniejsze, tym bardziej ożywią pomieszczenie, nie będąc jednocześnie przytłaczające.