Należę do:

Urządzając kuchnię, trzeba wziąć pod uwagę swoje wymagania odnośnie tego pomieszczenia. Bardzo ważne jest dopasowanie jej do swoich indywidualnych potrzeb, by stanowiła wygodne miejsce do przygotowywania posiłków, zmywania oraz wypełniania innych obowiązków tego typu. Ze względu na to, że spędza się w niej co najmniej godzinę lub dwie dziennie, warto nadać jej własny charakter i sprawić, że będzie prezentowała się atrakcyjnie.

Trójkąt roboczy

Jedną z najważniejszych zasad podczas urządzania kuchni, jest tworzenie tzw. trójkąta roboczego. Ma on na celu ergonomiczne rozmieszczenie najważniejszych urządzeń kuchennych. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu lodówki, kuchenki i zlewu, można wygodne pracować, mając pod ręką wszystkie niezbędne przedmioty. Ważne jest także, by kuchnia była dostosowana do osoby, która będzie spędzać w niej najwięcej czasu. Wysokość blatów powinna być zależna od wzrostu kucharza, co pozwoli mu ustrzec się przed garbieniem, a w efekcie bólem pleców.

Oświetlenie w kuchni

Należy zwrócić uwagę na oświetlenie i zadbać o to, by poza jednym, głównym punktem światła, pojawiły się także mniejsze lampki, stanowiące ułatwienie w trakcie pracy. Bardzo ważnym aspektem jest wybór mebli, które umożliwią przechowywanie garnków, zastawy oraz urządzeń kuchennych.

Ściany

Zastanawiając się nad urządzeniem ścian kuchennych, trzeba wziąć pod uwagę fakt, że muszą być odporne na zabrudzenia, tłuszcz pryskający z patelni oraz wilgoć. Bardzo popularnym materiałem na ściany kuchenne jest szkliwiony gres lub klinkier. Tego typu płytki łączą w sobie wytrzymałość z atrakcyjnym wyglądem. Na ścianie może znaleźć się także cegła albo kamień.

Podłoga w kuchni

Podczas urządzania kuchni należy wziąć pod uwagę również podłogę. Musi się znaleźć na niej odporny materiał, któremu nie będą straszne zabrudzenia powstałe przez spadające jedzenie albo uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. przez talerz, który wyśliźnie się z dłoni i rozbije na podłodze. Warto zdecydować się na płytki terakotowe, powszechnie cenione ze względu na wytrzymałość. Bardzo dobrze sprawdza się również gres porcelanowy. Zastanawiając się nad drewnianą podłogą, warto mieć na uwadze, że sprawdzą się jedynie gatunki odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne.

Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym ważny jest zarówno estetyczny, jak i praktyczny aspekt wystroju. Z tego powodu jej aranżacja stanowi pewne wyzwanie, ale daje także dużo satysfakcji.